Známe výsledky školního kola Geologické olympiády

1. 2. 2017

Ve středu 1. února proběhlo školní kolo 3. ročníku Geologické olympiády. Letošní ročník je současně prvním celostátním kolem a vyhlásila jej Masarykova univerzita (MU) v Brně společně s Českou geologickou službou a Univerzitou Karlovou v Praze. Velkou předností tohoto ročníku je elektronická forma soutěžních testů školního kola. Soutěžící hned po uzavření kola tak znají své bodové výsledky a pedagogům odpadá práce s opravou písemných testů. Elektronická forma zároveň umožnila porovnat výsledky školních kol i v celostátním měřítku.

Školního kola Geologické olympiády se zúčastnilo 248 žáků v kategorii A (starší žáci ZŠ) a 126 studentů v kategorii B (středoškoláci). Suverénní vítězkou se v celostátním měřítku stala Tereza Maxerová z Gymnázia v Českých Budějovicích, Jírovcova ul., která jako jediná soutěžící z obou kategorií získala plný počet bodů.

V kategorii A se na prvních třech místech umístili:

1. Tereza Maxerová z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova

2.–3. Jiří Janků z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova

2.–3. David Šponer z Gymnázia Brno-Řečkovice

Mezi dvanácti nejúspěšnějšími řešiteli v kategorii A byli studenti z následujících škol:

Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova (3 soutěžící)

Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem (3 soutěžící)

Gymnázium Brno-Řečkovice

Základní škola Šumperk, 8. Května

Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni

Gymnázium Jihlava, Jana Masaryka

Základní škola a Mateřská škola Janov nad Nisou

Základní škola a Mateřská škola Buchlovice

V kategorii B se na prvních třech místech umístili:

1. Petr Vaněk z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova

2. Dobruše Lukášová z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova

3.–4. Ngoc Hung Hoang z Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem

3.–4. Jan Venc z Gymnázia Chotěboř

Mezi třinácti nejúspěšnějšími řešiteli v kategorii B byli studenti z následujících škol:

Gymnázium Chotěboř (3 soutěžící)

Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova (2 soutěžící)

Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava

Gymnázium Soběslav

Gymnázium Šumperk

Gymnázium Ústí nad Labem, Jateční

Biskupské gymnázium a mateřská škola Brno

Gymnázium Uherské Hradiště

Okresní kola Geologické olympiády proběhnou 22. března rovněž elektronickou formou. Ve vyšších kolech, na jejichž organizaci se budou podílet i krajská muzea, budou muset soutěžící prokazovat nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti při práci s přírodninami.