Geologická olympiáda 2024

20. 5. 2024

Bez popisku
Ústřední kolo 8. ročníku Geologické olympiády proběhlo od 7. do 10. května na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích.
Celkem 56 účastníků se utkalo nejen v individuálních disciplínách, ale i v týmových soutěžích, které zahrnovaly terénní výzkumy v blízkém lomu Javorka. V rámci olympiády byla také uspořádána exkurze na těžbu granátu v Dolní Olešnici a prohlídka zpracovatelského podniku Granát v Turnově.
V kategorii A se umístili na:
1. místě Milan Alex Vévoda (Gymnázium F.X. Šaldy, Liberec), 2. místě Michal Tměj (Gymnázium Říčany) a na 3. místě Martin Černý (Gymnázium Teplice).
V kategorii B se umístili na:
1. místě umístila Kateřina Kozáková (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice), na 2. místě Josef Šedivý (Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola pracoviště Hostinné) a na 3. místě Filip Vyskočil (Gymnázium Šumperk).
Vítězové Geologické olympiády budou mít tu čest reprezentovat naši zemi na mezinárodní olympiádě věd o Zemi (IESO) v Pekingu, což je pro ně skvělá příležitost ukázat své schopnosti na mezinárodním poli.
Hlavní organizátoři akce, Masarykova univerzita společně s Českou geologickou službou a Asociací muzeí a galerií České republiky, zabezpečili, že olympiáda proběhla na profesionální úrovni. Akce byla realizována za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka. Mezi partnery akce patřili Annovino vinařství Lednice, Heidelberg Materials, Sklopísek Střeleč, Českomoravský štěrk a Moravské naftové doly.
Děkujeme všem, kteří přispěli k úspěchu této olympiády, a gratulujeme všem účastníkům za jejich vynikající výkony a získané zkušenosti.